סדנת כתיבה ייחודית לעו"ד

You are here:

להרשמה לסדנה התקשרו 052-6884828
או שילחו אלינו את הטופס הבא, ואנו נחזור אליכם עם פרטים נוספים.

סדנת כתיבה ייחודית לעורכי דין – שאלות ותשובות

 

 • מה בין הכתיבה המשפטית לכתיבה היוצרת?

למעשה, כל סדנת כתיבה משפטית משתמשת בכלים מהכתיבה היוצרת (למעט סדנאות המתמקדות בענייני שפה בלבד). לדוגמה, כל סדנת כתיבה משפטית שמלמדת כתיבת עובדות – עוסקת בבניית עלילה ובעיצוב דמויות; כל סדנת כתיבה משפטית שמלמדת כתיבה משכנעת – עוסקת באמצעים רטוריים, וכדומה.

יתרונה הגדול של הסדנה הנוכחית הוא בכך שתזכו לתרגל את כלי הכתיבה היוצרת בצורתם השלמה והמקורית. תרגול חופשי ויצירתי של כלים אלו יאפשר לכם הפנמה עמוקה ויסודית בהרבה מכפי שהיה מאפשר יישום מיידי וספציפי שלהם על הכתיבה המשפטית בלבד. לאחר שבחלקו הראשון של השיעור תתנסו בכלים אלו על שלל גווניהם, באופן חופשי ממגבלות – בחלקו השני תיישמו אותם בצורה ממוקדת ואפקטיבית על הכתיבה המשפטית, בהתאם לצרכיה הייחודיים ולכללים המיוחדים החלים עליה.

 • כיצד מתנהלת הסדנה בפועל?

הסדנה מחולקת לשמונה שיעורים. כל שיעור יתמקד בנושא המשותף לכתיבה המשפטית ולכתיבה היוצרת.

בחלקו הראשון של השיעור תכירו את הנושא המשותף ותתרגלו אותו באופן חופשי ויצירתי, בתרגילי כתיבה שיאפשרו לכם להבין ולהפנים אותו היטב – באופן החופשי ממגבלות הז'אנר הרבות שמציבה הכתיבה המשפטית.

חלקו השני של השיעור יעסוק בנושא זה מתוך זווית הראייה הממוקדת של עולם המשפט: כיצד בא נושא זה לידי ביטוי בכתיבה המשפטית? מהן מגבלות הכתיבה החלות עליו? לאילו חלקים בכתיבה המשפטית הוא תורם באופן מיוחד, והיכן רצוי להימנע משימוש בו? מהו המינון הנכון? ומהי הדרך הנכונה והאפקטיבית ביותר ליישומו? גם בחלק זה של השיעור תבצעו תרגילי כתיבה – אך בהקשר המשפטי בלבד.

 • האם הסדנה מתאימה לכל עורך דין, מכל תחום משפטי?

הסדנה מתאימה לכל עורך דין שמבקש לשפר אחד (או יותר) מהאספקטים הבאים בכתיבתו המשפטית:

 • בניית הנרטיב המשפטי;
 • עיצוב דמות הלקוח;
 • כתיבה משפטית משכנעת;
 • התנסחות משפטית בהירה, נגישה ומובנת;
 • כתיבה תקינה, ללא שגיאות לשון מהסוג האופייני לכתיבה המשפטית.

בסוף הסדנה ייערך תרגיל מסכם שישלב את כל הנושאים הללו.

נוסף על כל אלה, הסדנה מתאימה לעורכי דין המעוניינים לחוות קורס של כתיבה יוצרת ולהתנסות בסוגי ובנושאי כתיבה חופשיים ומגוונים יותר ממה שמאפשרת הכתיבה המקצועית היומיומית. סדנה משולבת זו תאפשר לכם לחוות את החוויה היצירתית המהנה של סדנה לכתיבה יוצרת במקביל לשיפור יכולת הכתיבה המקצועית שלכם.

 • האם הסדנה מתאימה לסטודנטים למשפטים?

הסדנה מתאימה לסטודנטים למשפטים המצויים בשנים המתקדמות של התואר (שנים ג-ד) – רצוי כאלו שכבר עברו קורס בניסוח מסמכים משפטיים.

סטודנטים בשנים א-ב יכולים להירשם על בסיס מקום פנוי.

 • מיהן מנחות הסדנה?

מזווית הכתיבה היוצרת – הסופרת רעות אקשטיין-בלום. רעות היא מחברת הספרים "אי זוגי" ו"מפתח אפס" בהוצאת מודן ומנחה קבועה ב"סדנאות הבית".

מזווית הכתיבה המשפטית – עו"ד דנה פאר. דנה היא מרצה לכתיבה משפטית ואקדמית, חברת העלון "לשון המשפט" ובעלת ניסיון תקשורתי עשיר (פרסמה מגוון טורים קבועים וכתבות באתרים Ynet ונענע10). דנה היא גם הבעלים של "משפט פשוט" – בלוג ודף פייסבוק פופולריים העוסקים בכתיבה המשפטית בישראל.

 • האם הטקסט שאנו מתבקשים לשלוח יכול להיות כתב טענות (או מסמך משפטי אחר)?

בעיקרון, לא. היות שהסדנה מיועדת לעורכי דין, אין לנו ספק שמצויים באמתחתכם כתבי טענות, חוזים וכדומה. אלא שמטרתו העיקרית של הטקסט אינה לבדוק את רמת הכתיבה שלכם אלא את נכונותכם ליצור. שאיפתנו היא שבסדנה זו ישתתפו רק עורכי דין שיבואו נכונים לתרגל וליישם את מגוון הכלים הנפלאים שהכתיבה היוצרת יכולה להציע לכתיבה המשפטית. לכן, אנא שלחו אלינו טקסט יצירתי – זה יכול להיות שיר, סיפור קצר או אפילו פוסט מושקע שפרסמתם ברשתות החברתיות ושאתם גאים בו.

 • מהן "סדנאות הבית"?

אשכול נבו ואורית גידלי פתחו את סדנת הכתיבה הראשונה שלהם לפני 18 שנה, ועם השנים גילו כי הכתיבה היא כלי יוצא מן הכלל לשינוי חברתי ואישי. מתוך רצון להשפיע על המקום שבו אנו חיים החליטו השניים, לפני ארבע שנים, להקים מיזם כתיבה ארצי.

"סדנאות הבית" פועלות כיום מבאר שבע שבדרום ועד ראש פינה שבצפון. מאות תלמידים לומדים כל השנה בעשרות סדנאות, שכל אחת מהן היא מרחב של קשב וסובלנות. בנוסף אנו עובדים מול קהלים מיוחדים: חיילים בודדים, עיוורים ולקויי ראיה, נוער בסיכון ועוד. סדנאות הבית הן "עסק חברתי" – אנו מתחייבים שכל הרווחים (במידה ויהיו כאלה) יושקעו מחדש בקידום הכתיבה והתרבות בישראל.

 • מהו "משפט פשוט"?

בשנת 2014, בעת כתיבת התזה שלה על שפת המשפט, פתחה עו"ד דנה פאר את "משפט פשוט" – בלוג העוסק בכתיבה המשפטית. מטרתו של "משפט פשוט" היא לקדם בישראל כתיבה משפטית בהירה בהתאם לעקרונותיה של תנועת השפה הפשוטה, בדומה לנעשה במדינות מפותחות רבות בעולם.

בעקבות גדילת קהל הקוראים של "משפט פשוט" החלה דנה להעביר סדנאות והשתלמויות של כתיבה משפטית לקהלים משפטיים מגוונים – הן במשרדי עורכי דין והן בגופים ציבוריים ופרטיים. לצד הבלוג מפעילה דנה גם את דף הפייסבוק הפופולרי "משפט פשוט", שבו ניתן למצוא שלל טיפים, כתבות וסרטונים העוסקים בכתיבה המשפטית.

 • מתי מתבצע התשלום? והאם קיימת מדיניות ביטולים?

התשלום במעמד ההרשמה. ביטול השתתפות לאחר השיעור הראשון מקנה זיכוי בגובה 90% מעלות הסדנה; ביטול השתתפות לאחר השיעור השני מקנה זיכוי בגובה 50% מעלות הסדנה; ביטול השתתפות לאחר השיעור השלישי אינו מקנה זיכוי.

 • האם אפשר לשלם בכרטיס אשראי?

כן.

 • האם אפשר לחלק את התשלום על הסדנה לתשלומים?

כן, רצוי עד ארבעה.

לפרטים נוספים ולהרשמה: sadnaothabait@gmail.com