סדנאות הבית – מי אנחנו

You are here:
Home סדנאות הבית – מי אנחנו

“סדנאות הבית”- בית ספר לכתיבה של אשכול נבו ואורית גידלי, פועל מזה שש שנים, ומציע מגוון רחב של סדנאות כתיבה.

הסדנאות מתקיימות בסטודיו בשוק הפשפשים ביפו וברחבי הארץ. מרמת הנגב שבדרום ועד משגב שבצפון. “סדנת הדגל” ביפו מונחית ע”י אשכול נבו ואורית גידלי, שאר הסדנאות מועברות על ידי מנחים/ות שנבחרו בקפידה על ידי אשכול ואורית. המנחים/ות הם סופרים, בעלי ניסיון בהוראת כתיבה, שנמצאו מתאימים לרוח בית הספר – המושתתת על סובלנות, קשב ומסירות לתלמיד.
בין הנושאים הנלמדים השנה בסדנאות: פרוזה, שירה, פיזמונאות, כתיבה לטלוויזיה, כתיבת סיפורי חיים, ספרי ילדים, כתיבה למטפלים, כתיבה בעקבות ספרות גותית, ועוד.
במקביל לסדנאות הכתיבה, בית הספר מקיים מסלול כתבי יד המציע ליווי של מנחה מטעמנו בתהליך אישי ומותאם לכותב/ת.

 

חשוב לדעת!

סדנאות הבית הינן עסק חברתי.

אנחנו מתחייבים שכל רווחי “סדנאות הבית”, אם יהיו כאלה, יושקעו מחדש בקידום הכתיבה והתרבות בישראל ובמלגות לתלמידים מעוטי יכולת. 

בשנה האחרונה קיימנו סדנאות כתיבה  לנוער בסיכון, עיוורים ולקויי ראייה, חיילים בודדים ובעלי מוגבלויות.
וזאת בשיתוף פעולה עם עמותות שונות.

איך הכל התחיל?

לפני 19 שנה פתחנו את סדנת הכתיבה הראשונה שלנו. לא היינו מוכרים עדיין ככותבים. ולא כמורים. ובכל זאת תוך פחות משנה הגענו למצב שנאלצנו לדחות אנשים מחוסר מקום.

איך זה קרה? כי הבנו שסדנא טובה לא רק מלמדת, היא גם עושה חשק לכתוב. היא נותנת למשתתף הד מקצועי וחד על הטקסטים שלו ובו זמנית משאירה אותו להוט להמשיך וליצור. סדנא טובה היא מקום שבו אנשים לומדים להקשיב זה לזה באופן עמוק, ולמשב זה את זה מתוך כנות וכבוד. כך גדלים לתוך התרבות לא רק מיטב כותביה אלא גם מיטב שותפיה.

על בסיס העקרונות האלו אנחנו מנהלים את סדנאות הכתיבה שלנו כבר 19 שנה. יותר מ-3,000 תלמידים למדו אצלנו בתקופה הזו. למעלה מ80 מהם פרסמו ספר. 15 מהם זכו בפרסים ספרותיים חשובים.

אנחנו יכולים לומר היום במידה רבה של גאווה שהסדנאות שלנו נחשבות לסדנאות הטובות ביותר בישראל, ה”סיירת” שכולם רוצים להתקבל אליה.

אז למה החלטנו לפני שנה להקים מיזם כתיבה ארצי, שיתפקד כעסק חברתי?

עם השנים גילינו שכתיבה היא כלי יוצא מן הכלל לשינוי אישי וחברתי. שוב ושוב נוכחנו שהחממה שלנו מאפשרת למשתתפים מרחב של קשב, חוסר ציניות, וסקרנות. שוב ושוב גילינו שאנשים יוצאים ממנה בני אדם טובים יותר. ולא רק כותבים טובים יותר.  שוב שוב השתאינו אל מול הגשרים שנבנו מול עינינו, בחדר הכיתה: בין דתיים לחילוניים, בין זקנים לצעירים, בין מי שהחברה סימנה כשונה, לבין מי שהחברה אולי רואה בו נורמטיבי אבל בליבו תמיד חש נטע זר.

החלטנו להקים מיזם כתיבה ארצי גם כי אנחנו מרגישים שהחברה שבה אנחנו חיים הופכת להיות דורסנית יותר משנה לשנה. חסרת סובלנות וסבלנות. מעוטת קשב וחמלה. ונדמה לנו שעם כל כמה שנוח לנו לפעמים בתוך בועת הסדנאות הקטנה שיצרנו לנו, הגיע הזמן לצאת החוצה ולהתחיל להשפיע על המקום שבו אנחנו חיים.  לקחת את הקסם הזה, את הכוח שיש לכתיבה לשנות, ולהגיע איתו לקהלים גדולים ומגוונים יותר.