עסק חברתי

You are here:
Home עסק חברתי

מה זה “עסק חברתי”?

  • כדי שלא נהיה תלויים בכספי ציבור, החלטנו לבסס את המיזם שלנו על עצמאות כלכלית.
  • אנחנו מתחייבים שכל רווחי “סדנאות הבית”, אם יהיו כאלה, יושקעו מחדש בקידום הכתיבה והתרבות בישראל ובמלגות לתלמידים מעוטי יכולת.

בשנים האחרונות קיימנו סדנאות כתיבה בספריה לעיוורים, לנוער בסיכון, למתמודדי נפש, לנשים חרדיות בשת”פ גשר, לחיילים בודדים ואנו מתכננים לפתוח בקרוב סדנאות כתיבה בערבית, סדנאות למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים ומטופלים במחלקות אשפוז בבתי חולים.

סדנאות כתיבה בספרייה לעיוורים
מי אמר שצריך לראות כדי לכתוב?
“סדנאות הבית” בשיתוף הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה, מקיימים סדנאות כתיבה מקצועיות, המונגשת במיוחד לקוראי הספריה. את הסדנאות מובילים מנחים מצוות סדנאות הבית ואשכול או אורית מגיעים להתארח.

סדנאות כתיבה לנוער בסיכון
סדנת כתיבה הינה הזדמנות נדירה לנוער בסיכון לקבל כלים לשכלול יכולת הבעתם, לספר את סיפוריהם האישיים ולהשתמש בדמיון כדי לברוא עולם סיפורי חלופי לחייהם המורכבים. וואטסאפ יהפוך למחולל שירה קבוצתית. נשתמש בסלנג, בסיפורים משפחתיים ובדבק הקבוצתי כהזדמנות להביט במילים בשפה העברית כבנות ברית שניתן לצרוף כדי להביע את העובר עליהם, לרקום סיפורים על מי שלא יהיו ולאחוז בחלומות לעתיד על מי שיוכלו להיות.

” נשפטתי לשבועיים ב”אוהלי קידר”. כשנכנסתי לתא, היה שם בחור. הוא היה רזה, השיער שלו היה חלק, לא ארוך ולא קצר. הוא היה לבוש כמוני, בחולצה כחולה מכופתרת מבד לא נעים ומכנס כחול ארוך. היו לו שקיות בנעליים, שהוא קשר במקום שרוכים. הוא לא הפסיק להסתכל אחורה. רק נכנסתי לתא, וכבר התחלנו ללכת מכות. עברו אולי עשר דקות עד שהסוהרים נכנסו לתא ובסופו של דבר שנינו אכלנו מהם מכות. אחרי שנגמר הבלאגן ישבנו שנינו, כל אחד על המיטה שלו. הבנתי שזה השותף שלי לתא ואי אפשר להישאר איתו בריב כל השבועיים. שאלתי אותו על מה הוא יושב והוא לא הגיב. הוא סימן לי עם האצבע “שקט”. הכל מוקלט. כשיוציאו אותנו לחדר אוכל, הוא יספר לי. ”

טקסט מאת ח’, בן 15 מבאר שבע, משתתף בסדנת כתיבה יוצרת לנוער בהנחיית מורן נקר שהתקיימה בספריית באר שבע ובתמיכת מפעל הפיס. 

סדנאות כתיבה למתמודדי נפש

המשתתפים המגיעים לסדנה מועסקים ע”י קבוצת “שכולו טוב” ברשת חנויות “סיפור חוזר” לספרים משומשים. סדנת הכתיבה היא חוויה המאפשרת למשתתפיה להתנסות ביצירה, לחלוק סיפורים ולקבל השראה לכתיבה, הן כאמנות והן ככלי ביטוי. 

הסדנאות מתקיימות בלוד, חיפה ירושלים ונתניה.