סדנאות הבית – איך הכל התחיל

You are here:
Home סדנאות הבית – איך הכל התחיל

לפני 18 שנה פתחנו את סדנת הכתיבה הראשונה שלנו. לא היינו מוכרים עדיין ככותבים. ולא כמורים. ובכל זאת תוך פחות משנה הגענו למצב שנאלצנו לדחות אנשים מחוסר מקום.

איך זה קרה? כי הבנו שסדנא טובה לא רק מלמדת, היא גם עושה חשק לכתוב. היא נותנת למשתתף הד מקצועי וחד על הטקסטים שלו ובו זמנית משאירה אותו להוט להמשיך וליצור. סדנא טובה היא מקום שבו אנשים לומדים להקשיב זה לזה באופן עמוק, ולמשב זה את זה מתוך כנות וכבוד. כך גדלים לתוך התרבות לא רק מיטב כותביה אלא גם מיטב שותפיה.

על בסיס העקרונות האלו אנחנו מנהלים את סדנאות הכתיבה שלנו כבר 18 שנה. יותר מ-2,500 תלמידים למדו אצלנו בתקופה הזו. 65 מהם פרסמו ספר. 15 מהם זכו בפרסים ספרותיים חשובים.

אנחנו יכולים לומר היום במידה רבה של גאווה שהסדנאות שלנו נחשבות לסדנאות הטובות ביותר בישראל, ה"סיירת" שכולם רוצים להתקבל אליה.

אז למה החלטנו לפני שנה להקים מיזם כתיבה ארצי, שיתפקד כעסק חברתי?

עם השנים גילינו שכתיבה היא כלי יוצא מן הכלל לשינוי אישי וחברתי. שוב ושוב נוכחנו שהחממה שלנו מאפשרת למשתתפים מרחב של קשב, חוסר ציניות, וסקרנות. שוב ושוב גילינו שאנשים יוצאים ממנה בני אדם טובים יותר. ולא רק כותבים טובים יותר.  שוב שוב השתאינו אל מול הגשרים שנבנו מול עינינו, בחדר הכיתה: בין דתיים לחילוניים, בין זקנים לצעירים, בין מי שהחברה סימנה כשונה, לבין מי שהחברה אולי רואה בו נורמטיבי אבל בליבו תמיד חש נטע זר.

החלטנו להקים מיזם כתיבה ארצי גם כי אנחנו מרגישים שהחברה שבה אנחנו חיים הופכת להיות דורסנית יותר משנה לשנה. חסרת סובלנות וסבלנות. מעוטת קשב וחמלה. ונדמה לנו שעם כל כמה שנוח לנו לפעמים בתוך בועת הסדנאות הקטנה שיצרנו לנו, הגיע הזמן לצאת החוצה ולהתחיל להשפיע על המקום שבו אנחנו חיים.  לקחת את הקסם הזה, את הכוח שיש לכתיבה לשנות, ולהגיע איתו לקהלים גדולים ומגוונים יותר.

מה זה "עסק חברתי"?

  • כדי שלא נהיה תלויים בכספי ציבור, החלטנו לבסס את המיזם שלנו על עצמאות כלכלית.
  • אנחנו מתחייבים שכל רווחי "סדנאות הבית", אם יהיו כאלה, יושקעו מחדש בקידום הכתיבה והתרבות בישראל ובמלגות לתלמידים מעוטי יכולת.

בשנים האחרונות קיימנו סדנאות כתיבה בספריה לעיוורים, לנוער בסיכון, לחיילים בודדים ואנו מתכננים לפתוח בקרוב סדנאות כתיבה בערבית.

סדנאות כתיבה בספרייה לעיוורים
מי אמר שצריך לראות כדי לכתוב?
"סדנאות הבית" בשיתוף הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה, מקיימים סדנאות כתיבה מקצועיות, המונגשת במיוחד לקוראי הספריה. את הסדנאות מובילים מנחים מצוות סדנאות הבית ואשכול או אורית מגיעים להתארח.

סדנאות כתיבה לנוער בסיכון
סדנת כתיבה הינה הזדמנות נדירה לנוער בסיכון לקבל כלים לשכלול יכולת הבעתם, לספר את סיפוריהם האישיים ולהשתמש בדמיון כדי לברוא עולם סיפורי חלופי לחייהם המורכבים. וואטסאפ יהפוך למחולל שירה קבוצתית. נשתמש בסלנג, בסיפורים משפחתיים ובדבק הקבוצתי כהזדמנות להביט במילים בשפה העברית כבנות ברית שניתן לצרוף כדי להביע את העובר עליהם, לרקום סיפורים על מי שלא יהיו ולאחוז בחלומות לעתיד על מי שיוכלו להיות.